Mutfak Avizesi Nasıl Olmalı?

Mutfak Avizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak avizesi seçimi ev dekorasyonunda önemli bir yere sahiptir. Çünkü mutfak evin kalbidir, yemek pişirmek, dinlenmek veya sosyalleşmek için evinizin belki de en önemli bölümüdür. Bireyselliğin arttığı günümüzde, ev içinde bile bir araya gelemeyen aile fertleri mutfakta bir araya gelirler.

Mutfak aydınlatması için avize kullanmak, güçlü bir görsel odak noktası oluşturmanın ve mutfağa denge sağlamanın harika bir yoludur. Mutfak avizesi kullanmak, mutfağınıza zarafet, yumuşaklık ve kadınsı bir dokunuş katar.

Mutfak sadece iyi aydınlatılmış ve davetkar görünmekle kalmamalı, ışıklar yemek hazırlamanız, tarifleri okumanız, misafir ağırlamanız, yemek yemeniz ve gözlerinizi yormadan istediğiniz her şeyi yapmanız için yeterince işlevsel olmalıdır.

Düzgün planlanmış bir aydınlatma, özellikle açık mutfakların (amerikan mutfak) olduğu evlerde büyük bir dekorasyon etkisi yaratabilir.

Mutfak Ne Kadar Aydınlatılmalıdır?

Mutfak evde en çok ışık ihtiyacı olan bölümdür. Salon, oturma odası ya da yatak odasına kıyasla mutfağınız daha fazla aydınlatılmalıdır. Salonda 250 lx, yatak odasında 150 lx ışığa ihtiyaç duyarken mutfağınızda en az 400 lx ışığa ihtiyaç duyacaksınız. Mutfak avizesi seçerken bu ışık ihtiyacını göz önünde bulundurarak doğru aydınlatma dengesine sahip olabilirsiniz.

Mutfak Avizesi İçin Hangi Renk Sıcaklığı Kullanılmalıdır?

Mutfaklarda kullanılacak avizelerde renk sıcaklığı olarak beyaz ışıkları (5500K/6500K) tercih edilmelidir.

Mutfak Merkezi Avizelerde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Mutfağınızın merkezinde yer alan ve ortam aydınlatmasını sağlayacak avizeyi seçerken şunlara dikkat edin;

  • Çok noktadan ışık veren ürünleri seçin.
  • Tek bir noktadan ışık veren avizelerin çok daha keskin gölgeler oluşturacağının farkında olun.
  • Mutfak avizesini ya çok ampullü seçin ya da ampullerinizi lümen değeri yüksek olanlardan seçin.

Mutfak Masası Aydınlatmalarda Ölçüler Nasıl Olmalı?

Bir mutfak adanız ya da mutfak kahvaltı masanız varsa bu bölümlerin üzerine avize sarkıtılırken şu kuralları göz önünde tutun:

  • Avizenin alt kısmı ile mutfak adası/masası üzerindeki mesafenin 80-90 cm. den az olmaması gerekir.
  • Avizenizin çapının mutfak adası/masasının genişliğinden (yuvarlaksa çapından) daha küçük olduğundan emin olun.

Güncel Yazılar

ankara en ucuz avize

Ankara Avize Nereden Alınır ?

Ankara Avize Nereden Alınır? HT Aydınlatma’dan Kalite ve Deneyim Ankara’da avize arayışında olanlar için en doğru adresi bulmak bazen zor...

Ankara En Ucuz Avize Nereden Alınır

Ankara En Ucuz Avize Nereden Alınır? Aydınlatma Dünyasında Zarafet ve Ekonomi Aydınlatma dünyasının vazgeçilmezi olan avizeler, yaşam alanlarımıza estetik ve...